Wydłużanie Kończyn

Przedłużanie kończyn u dzieci: Kiedy warto rozważyć tę procedurę?

2 stycznia 2024
Zespół Paley
Przedłużanie kończyn u dzieci Kiedy warto rozważyć tę procedurę

Asymetria kończyn dolnych to częsty problem, z którym mali pacjenci zgłaszają się do ortopedy dziecięcego. Zauważywszy różnicę w długości nóg swojej pociechy, rodzice często odwiedzają poradnię z wizją inwazyjnego zabiegu operacyjnego i bolesnej rekonwalescencji. Czy jednak w każdym przypadku przyczyną asymetrii jest różnica w długości kości? 

Leczenie operacyjne wrodzonych i nabytych schorzeń ortopedycznych to dla wielu dzieci jedyna szansa na normalne życie i samodzielność w przyszłości. Należy przy tym pamiętać, że leczenie wad narządu ruchu nie zawsze wymaga leczenia chirurgicznego. Czasami wystarczająca okazuje się dobrze zaplanowana fizjoterapia i konsekwencja w działaniu. 

Asymetria kończyn dolnych 

Problem asymetrii kończyn dolnych dotyka bardzo wielu osób, które nie są nawet świadome różnic w długości swoich nóg. Nie jesteśmy idealnie symetryczni. Drobne dysproporcje pomiędzy prawą a lewą stroną ciała są zupełnie naturalne i zazwyczaj nie wpływają niekorzystnie na nasze funkcjonowanie. Problem pojawia się, gdy asymetria narządu ruchu:

  • jest znaczna, 
  • generuje dolegliwości bólowe, 
  • prowadzi do deformacji, 
  • prowadzi do problemów z poruszaniem się. 

Wskazania do konsultacji ortopedycznej 

W ramach profilaktyki narządu ruchu gabinet ortopedy dziecięcego warto odwiedzać regularnie. Symptomy, obok których jako rodzice nie powinniśmy przechodzić obojętnie, to np.:

  • utykanie dziecka, 
  • stanie na jednej nodze i wkładanie stopy pod pośladek w trakcie siadania, 
  • zgłaszanie dolegliwości bólowych w obrębie nogi, biodra lub miednicy. 

Przyczyny asymetrii kończyn dolnych u dzieci 

Słysząc o asymetrii kończyn dolnych u dzieci instynktownie upatrujemy przyczyny w różnicy w długości kości. Tymczasem jej powodem może być np.:

  • nieprawidłowo ustawiona miednica, 
  • wady pozornej wywołanej przykurczami mięśniowymi ograniczającymi ruchomość w stawach, 
  • zmiana pourazowa lub pozapalna. 

W tym miejscu na uwagę zasługują również wady wrodzone, które towarzyszą dziecku od pierwszych dni życia. Taką wadą, która przekłada się na różnice w długości nóg jest m.in. dysplazja stawu biodrowego. Dlatego tak ważne jest badanie USG bioderek w pierwszych tygodniach życia dziecka. 

Niezależnie od podłoża asymetrii, konieczne jest jej leczenie. Nieleczona asymetria kończyn dolnych może prowadzić do rozwoju skoliozy, zmian zwyrodnieniowych oraz deformacji i związanych z nimi dolegliwości bólowych. 

Jak leczy się asymetrię nóg u dzieci?

W tym miejscu wracamy do zabiegów operacyjnych. Mimo, iż to pierwsza forma leczenia asymetrii nóg, która przychodzi na myśl zaniepokojonym rodzicom, w praktyce okazuje się ostatecznością. Dobór leczenia jest zależy od przyczyny i rozmiarów asymetrii. W przypadku niewielkich różnic (do 2 cm) leczenie najczęściej opiera się na działaniach fizjoterapeutycznych. W przypadku większych różnić asymetria jest leczona za pomocą wkładek ortopedycznych do butów oraz zabiegu epifizjodezy. Pokrótce – zabieg ten polega na czasowym „zablokowaniu” wzrostu dłuższej kończyny, aby krótsza mogła jej dorównać. W przypadku większych asymetrii lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu zabiegu wydłużenia krótszej kończyny. W tym celu stosuje się techniki wykorzystujące stabilizatory wewnętrzne i zewnętrzne. Więcej na ten temat możecie przeczytać klikając w hiperłącze.