Wydłużanie Kończyn

Przedłużanie kończyn a rehabilitacja: Jak przebiega proces powrotu do aktywności?

2 stycznia 2024
Zespół Paley
Przedłużanie kończyn a rehabilitacja Jak przebiega proces powrotu do aktywności

Fizjoterapia jest kluczowym elementem rehabilitacji, zarówno w okresie przed- jak i pooperacyjnym. Przed zabiegiem fizjoterapia pozwala przygotować i wzmocnić ciało, 

podczas gdy po zabiegu przyspiesza proces regeneracji i rekonwalescencji umożliwiając szybszy powrót do normalnego funkcjonowania i codziennych aktywności. 

Stan zdrowia przed zabiegiem oraz sprawność fizyczna pacjenta determinują rezultaty osiągane po operacji. Ćwiczenia są ważnym elementem fizjoterapii, ponieważ wzmacniają mięśnie, pomagają zachować zakres ruchów w obrębie stawów i podnoszą ogólną sprawność fizyczną.  

Indywidualny plan działania 

Każdy pacjent jest inny, dlatego do każdego podchodzimy indywidualnie. Podczas fizjoterapii nasi specjaliści opracowują spersonalizowane plany działania, których celem jest jak najlepsze przygotowanie pacjenta do zabiegu i aktywne wspieranie go w procesie rekonwalescencji i rehabilitacji. 

Proces powrotu do aktywności fizycznej wymaga współpracy ze strony pacjenta, który powinien regularnie wykonywać rekomendowane ćwiczenia fizyczne. Obejmują one lekką rozgrzewkę, ćwiczenia rozciągające, ćwiczenia wzmacniające i rolowanie. Jaką rolę dogrywają powyższe grupy ćwiczeń w procesie rekonwalescencji i rehabilitacji?

Rozciąganie 

Celem rozciągania jest wydłużenie i uelastycznienie mięśni, a w konsekwencji zwiększenie zakresu ruchu w obrębie stawów. Rozciąganie jest szczególnie istotne w okresie przedoperacyjnym, ponieważ zapobiega przykurczom. Rozciąganie jest równie ważne w procesie budowania siły. Dłuższe mięśnie skracają się szybciej powodując bardziej dynamiczne ruchy a większe mięśnie generują większą siłę ze względu na większe zdolności do napięcia.

Rozciąganie należy przeprowadzać po rozgrzewce. W przeciwnym razie można się nabawić kontuzji. Prawidłowa technika i uważność stanowią ważny element rozciągania. Pozwalają na prawidłowe wykonanie ćwiczenia bez ryzyka urazu, co w okresie przedoperacyjnym jest niezwykle istotne. Wszelkie urazy mogą spowodować przesunięcie terminu zabiegu w czasie. 

Trening siłowy 

Ćwiczenia siłowe przynoszą wiele pozytywnych rezultatów. Wpływają nie tylko na aspekt fizyczny, ale również na zdrowie psychiczne pacjenta. Są bardzo ważne z perspektywy przebiegu rekonwalescencji i rehabilitacji po zabiegu. Ćwiczenia siłowe przed operacją m.in.:

  • zwiększają masę mięśniową i siłę – parametry, które w wyniku unieruchomienia bardzo szybko spadają, 
  • umożliwiają prawidłowe codzienne funkcjonowanie po zabiegu – odpowiednia masa mięśniowa i siła pozwalają na utrzymanie prawidłowej postawy ciała, 
  • wpływają korzystnie na selektywną aktywizację poszczególnych grup mięśni, nieprawidłowa aktywacja mięśni może prowadzić do kompensowania, wynikiem czego jest ból i zaburzony wzorzec ruchu, 
  • są bardzo ważne dla prawidłowej gęstości kości, 
  • usprawniają parametry chodu, co pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji, w szczególności upadków.

Rolowanie 

Rolowanie jest rodzajem autoterapii. Wykorzystuje się je w celu zapewnienia odpowiedniego stanu tkanek miękkich. Technika obejmuje masaż mięśni i powięzi, co niweluje napięcie mięśniowe, które może być przyczyną bólu i urazów. Badania wykazują, że stosowanie rolowania zwiększa elastyczność mięśni, co umożliwia większy zakres ruchu w konkretnych partiach ciała. Dodatkowo, przyspiesza regenerację po wysiłku fizycznym i poprawia krążenie krwi w mięśniach.

Fizjoterapia odgrywa istotną rolę w procesie wydłużania kończyn za pomocą gwoździa śródszpikowego lub aparatu zewnętrznego. Poprzez zindywidualizowane programy rehabilitacyjne, fizjoterapeuci pomagają pacjentom w utrzymaniu elastyczności mięśni, minimalizacji dyskomfortu oraz zapewnieniu optymalnego zakresu ruchu. Ćwiczenia wzmacniające, techniki rozluźniające i masaż stanowią integralną część terapii, przyczyniając się do skutecznego procesu wydłużania kości, a także wspierając go przez zapewnienie komfortu i poprawę jakości życia podczas tego czasochłonnego, lecz niezwykle wartościowego procesu.