Wydłużanie Kończyn

Od czego zależy nasz wzrost?

7 grudnia 2022
Zespół Paley
od czego zależy nasz wzrost

Powszechnie zwykliśmy uważać, że nasz wzrost zależy od genów. I to rzeczywiście prawda. Nasze DNA określa maksymalny wzrost, jaki możemy uzyskać. Tymczasem czynniki środowiskowe i dieta determinują to, czy uda nam się go osiągnąć, czy nie. 

U mieszkańców w krajach wysokorozwiniętych, np. w Korei Południowej obserwujemy stałe zwiększenie przeciętnego wzrostu. Z pokolenia na pokolenie jesteśmy więc coraz wyżsi. Jeśli przyjmiemy, że zmiany te nie mogą być spowodowane zmianami DNA – należy pamiętać o tym, że czynniki genetyczne nie zmieniają się przez tak krótki czas – jedynym wytłumaczeniem obserwowanych różnic są czynniki środowiskowe, jakość żywności i lepsza opieka zdrowotna. 


Dieta a wzrost: Jak jedzenie wpływa na nasze ciało?


Liczne przypadki potwierdzają wpływ diety na wzrost. Najbardziej dobitnie ilustrują to badania profesora Saverio Alberti, który jako przykład podał wzrost dzieci podczas głodu w 1944 roku w Holandii. Dzieci, które urodziły się lub dorastały w okresie głodu, były ok. 4 centymetry niższe od przeciętnego wzrostu holenderskiego dziecka. 

Na wzrost wpływa ilość spożywanego białka i wapnia, jak również całkowite spożycie kalorii w ciągu dnia. Odżywianie ma oczywiście kluczowe znaczenie na wzrost w przypadku dzieci. Jednak osoba dorosła po zmianie diety nie uzyska dodatkowych centymetrów. W tym przypadku jedynym rozwiązaniem jest operacyjne wydłużanie nóg

Wpływ czynników środowiskowych – diety, stanu zdrowia, ogólnego dobrostanu społeczeństwa – na wzrost osoby dorosłej jest szacowany na poziomie 20%. Pozostałe 80% to nasze geny, które w dużej mierze decydują o tym, czy będziemy osobą wysoką, czy może nas dotknąć kompleks wzrostu


Kompleks wzrostu: Skąd się bierze?


Jak wskazaliśmy powyżej, nasz wpływ na wzrost jest stosunkowo niewielki. Dlatego też, coraz częściej spotykamy się ze schorzeniem definiowanym jako kompleks wzrostu. Kompleks wzrostu dotyka głównie mężczyzn, ale bywa też udziałem kobiet. Niezależnie od płci kompleks ten można leczyć. Jednym ze sposobów jest operacja na wzrost. Zabieg pozwala uzyskać nawet do 13 dodatkowych centymetrów, co stanowi kuszącą perspektywę dla wielu osób borykających się z deficytami wzrostu w dorosłym życiu. 

O tym, że czujemy się źle z naszym wzrostem decydują przede wszystkim czynniki społeczne i kulturowe. Wysocy mężczyźni są powszechnie uważani za przystojnych, mogą liczyć na udaną karierę sportową i są bardziej pożądani przez kobiety. Wysokie kobiety mają szansę na karierę w modelingu. Często cieszą się smuklejszą figurą i są powszechnie postrzegane za odnoszące sukcesy. Nic więc dziwnego w tym, że osoby o niskim wzroście dążą do uzyskania dodatkowych centymetrów. 


Niski wzrost już nie jest problemem


Rozwój innowacyjnych metod i technik leczenia deficytów wzrostu otwiera przed nami szerokie możliwości decydowania o własnej posturze, w efekcie czego zyskujemy większy wpływ na nasz wzrost i możemy go korygować, jednocześnie ograniczając dyskomfort towarzyszący leczeniu chirurgicznemu do minimum. 

Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z opisem procedury PRECICE i leczenia tą metodą. To obecnie jeden z najmniej inwazyjnych sposobów kosmetycznego wydłużania kończyn u dorosłych.