Wydłużanie Kończyn

Zabieg osteotomii kolana – kiedy można wrócić do pracy?

5 lipca 2022
Zespół Paley
osteotomia

Osteotomia podkolanowa to metoda leczenia zmian przeciążeniowo-zwyrodnieniowych stawu kolanowego. Schorzenie często dotyka osoby, które latami aktywnie spędzały czas i amatorsko uprawiały sport. W wyniku zbyt dużego obciążenia stawu uszkodzeniu ulega łąkotka przyśrodkowa oraz chrząstka stawowa. Zmiany przeciążeniowo-zwyrodnieniowe kolana wymagają w przyszłości implementacji endoprotezy stawu. Zabieg wiąże się z koniecznością zmniejszenia aktywności fizycznej, dlatego wielu pacjentów decyduje się na osteotomię podkolanową. Leczenie może odsunąć w czasie lub całkowicie zastąpić implementację endoprotezy, tym samym pozwalając na utrzymanie możliwości aktywnego uprawniania sportu.

Na czym polega osteotomia podkolanowa?

Plan leczenia obejmuje wykonanie artroskopii stawu kolanowego oraz korekcję osi kolana. W tym celu wykonywana jest osteotomia. Osteotomia polega na kontrolowanym nacięciu kości. Przeprowadza się ją z niewielkiego cięcia skórnego pod kolanem od strony przyśrodkowej. Po uzyskaniu odpowiedniej korekcji osi, kość zostaje zespolona specjalną płytką stabilizującą z tytanu.

Kiedy pacjent wraca do pełnej sprawności?

 

Rehabilitacja po osteotomii podkolanowej rozpoczyna się już następnego dnia po zabiegu. Pacjent korzysta w tym czasie z ortezy stawu kolanowego oraz kul łokciowych. Pierwsza aktywność fizyczna po operacji obejmuje ćwiczenia chodzenia przy wparciu rehabilitanta. Bardzo ważne na tym etapie rekonwalescencji są również ćwiczenia usprawniające. Następnie do programu fizjoterapii wprowadzane są ćwiczenia zakresu ruchu w stawie oraz aktywacja mięśni. Ich celem jest stymulacja prawidłowego gojenia się stawu.

Pacjent może odstawić kule po sześciu tygodniach od zabiegu. Powrót do pełnej aktywności fizycznej jest możliwy po kilku miesiącach. Powrót do pracy stanowi kwestię bardzo indywidualną. Wszystko zależy do rodzaju wykonywanej pracy oraz tego, na ile obciąża ona staw kolanowy. Pacjenci wykonujący prace fizyczne i prace w pozycji stojącej będą mogli wrócić do swoich obowiązków nieco później, niż pacjenci wykonujący prace w trybie siedzącym.

Kto może skorzystać z zalet leczenia przy pomocy osteotomii kolana?

Powyższa procedura medyczna jest rozwiązaniem dla pacjentów prowadzących aktywny tryb życia, którzy nie chcą w przyszłości rezygnować z amatorskiego uprawniania sportu. Z zalet tej formy leczenia mogą korzystać osoby cierpiące z powodu:

  • zmian zwyrodnieniowo-przeciążeniowych,
  • uszkodzeń chrząstki stawu kolanowego,
  • uszkodzeń łąkotki stawu kolanowego.