Wydłużanie Kończyn

Artroskopia – opis zabiegu, zalecenia po zabiegu

5 lipca 2022
Zespół Paley
artroskopia

Artroskopia

Artroskopia to nowoczesna, endoskopowa metoda diagnostyczno-terapeutyczna. Posługując się endoskopem lekarz może od środka obejrzeć objęty procesem chorobowym staw i przeprowadzić zabieg leczniczy, który w całości lub części zniweluje dokuczliwe objawy. Artroskopia może być przeprowadzona na każdym stawie człowieka, jednak najczęściej przeprowadza się zabiegi w obrębie stawu kolanowego.

Zabieg charakteryzuje się stosunkowo niewielką inwazyjnością i pozostawia po sobie bardzo małe blizny. To pozwala na wypisanie pacjenta do domu jeszcze w dniu zabiegu lub następnego dnia. Artroskopia kolana cieszy się bardzo dużą popularnością wśród lekarzy, ponieważ jest o wiele dokładniejsza od innych metod diagnostycznych.

Artroskopia kolana

Artroskopia kolana to metoda powszechnie stosowana w diagnostyce i leczeniu szeregu schorzeń i zmian wywołanych urazami. Artroskopię kolana wykonuje się w przypadku:

  • ostrych zmian urazowych powodujących „blokadę kolana”,
  • zmian urazowych powodujących niestabilność stawu kolanowego,
  • zmian pourazowych lub pozapalnych,
  • zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych,
  • reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • występowania torbieli okołostawowych.

Artroskopia jest również stosowana jako metoda diagnostyczno-terapeutyczna w przypadku przewlekłych obrzęków stawów i dolegliwości o charakterze bólowym. Dzięki opisywanej procedurze można również usunąć ciało obce ze stawu, które znalazło się tam w wyniku wypadku.

Artroskopia kolana – rehabilitacja i zalecenia po zabiegu

Po zabiegu pacjent powinien ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Bardzo ważne jest odciążanie operowanej nogi. W tym celu pacjent powinien się poruszać przy pomocy kul łokciowych. Kule powinny nam towarzyszyć przez kilka pierwszych tygodniu po zabiegu. W tym czasie staw nie powinien być nadmiernie forsowany, co nie wyklucza całkowicie wysiłku fizycznego.

Bezpośrednio po zabiegu wysiłek fizyczny powinien odbywać się pod kontrolą fizjoterapeuty/rehabilitanta. Ważnym jest szybkie rozpoczęcie aktywnej rehabilitacji, w ramach której terapeuta będzie stopniowo zwiększał zakres ćwiczeń i obciążenie stawu. Celem ćwiczeń jest wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni oraz poprawa stabilizacji stawu.

Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu?

Rekonwalescencja po zabiegu może trwać do 6 tygodniu. W tym czasie zaleca się korzystanie z kul łokciowych i odciążanie operowanego stawu. Powrót do pełnej sprawności po zabiegu zajmuje około 12 tygodniu. Należy jednak pamiętać o tym, że czas w którym wrócimy do pełnej sprawności i aktywności zależy od wielu czynników, w tym także naszych predyspozycji fizycznych.