Artroskopia to nowoczesna, endoskopowa metoda diagnostyczno-terapeutyczna. Posługując się endoskopem lekarz może od środka obejrzeć objęty procesem chorobowym staw i przeprowadzić zabieg leczniczy, który w całości lub części zniweluje dokuczliwe objawy. Artroskopia może być przeprowadzona na każdym stawie człowieka, jednak najczęściej przeprowadza się zabiegi w obrębie stawu kolanowego.
Zabieg charakteryzuje się stosunkowo niewielką inwazyjnością i pozostawia po sobie bardzo małe blizny. To pozwala na wypisanie pacjenta do domu jeszcze w dniu zabiegu lub następnego dnia. Artroskopia kolana cieszy się bardzo dużą popularnością wśród lekarzy, ponieważ jest o wiele dokładniejsza od innych metod diagnostycznych.
Artroskopia kolana
Artroskopia kolana to metoda powszechnie stosowana w diagnostyce i leczeniu szeregu schorzeń i zmian wywołanych urazami. Artroskopię kolana wykonuje się w przypadku:
ostrych zmian urazowych powodujących „blokadę kolana”,
zmian urazowych powodujących niestabilność stawu kolanowego,
zmian pourazowych lub pozapalnych,
zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych,
reumatoidalnego zapalenia stawów,
występowania torbieli okołostawowych.
Artroskopia jest również stosowana jako metoda diagnostyczno-terapeutyczna w przypadku przewlekłych obrzęków stawów i dolegliwości o charakterze bólowym. Dzięki opisywanej procedurze można również usunąć ciało obce ze stawu, które znalazło się tam w wyniku wypadku.
Artroskopia kolana – rehabilitacja i zalecenia po zabiegu
Po zabiegu pacjent powinien ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Bardzo ważne jest odciążanie operowanej nogi. W tym celu pacjent powinien się poruszać przy pomocy kul łokciowych. Kule powinny nam towarzyszyć przez kilka pierwszych tygodniu po zabiegu. W tym czasie staw nie powinien być nadmiernie forsowany, co nie wyklucza całkowicie wysiłku fizycznego.
Bezpośrednio po zabiegu wysiłek fizyczny powinien odbywać się pod kontrolą fizjoterapeuty/rehabilitanta. Ważnym jest szybkie rozpoczęcie aktywnej rehabilitacji, w ramach której terapeuta będzie stopniowo zwiększał zakres ćwiczeń i obciążenie stawu. Celem ćwiczeń jest wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni oraz poprawa stabilizacji stawu.
Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu?
Rekonwalescencja po zabiegu może trwać do 6 tygodniu. W tym czasie zaleca się korzystanie z kul łokciowych i odciążanie operowanego stawu. Powrót do pełnej sprawności po zabiegu zajmuje około 12 tygodniu. Należy jednak pamiętać o tym, że czas w którym wrócimy do pełnej sprawności i aktywności zależy od wielu czynników, w tym także naszych predyspozycji fizycznych.